עדכונים אחרונים

השתתפות חסרת תקדים בוועידה השנתית של א.ב.א 2015

מאות מנהלים ועובדים במוסדות האשפוז ובבתי הדיור המוגן נכחו בכנס השנתי של האגוד ולקחו חלק בדיונים הסוערים 

רוני עוזרי בפאנל על האשפוז הסיעודי "יש לנו מחסור בכוח אדם עד כדי קטסטרופה, מדינת ישראל מאשרת עובדים זרים למטעי אבוקדו, ולא מוכנה לאשרם כמטפלים במוסדות לקשישים למרות המחסור הכבד במטפלים".

הוועידה  השנתית של א.ב.א – איגוד בתי האבות ודיור מוגן בישראל, נערכה כבכל שנה במלון דן אילת, והציבה במרכז הדיון את הנושא "החברה הישראלית ויחסה לזקנה". בנוכחות חסרת תקדים של מנהלים ועובדים בענף, התנהלו פאנלים סוערים, בהנחיית איש הטלוויזיה יגאל רביד, שעסקו בהתמודדות עם המחסור בכוח אדם לטיפול במבוגרים והחלת פרוגרמה 2016, ורגולציה על הדיור המוגן והנגשה למעמד הביניים. עוד שמעו המשתתפים הרצאות מקצועיות על חדשנות בשירות ונושאים נוספים, ובנוסף גם על האתגרים הניצבים בפני הארגונים השונים העוסקים בתחום הזקנה. 

בפאנל על המחסור בכוח אדם התנהל דיון ער כאשר רוני עוזרי, יו"ר א.ב.א התריע מפני המחסור החמור בכוח אדם במוסדות. לדבריו, מדינת ישראל נמצאת בתחתית ביחס למספר האחיות באוכלוסייה, כאשר רוב המחסור בכוח אדם נמצא בתחום הגריאטרי. "הממסד טוען שאין מחסור באחיות, והם ישנים בשקט בלילה, כאשר המציאות חמורה ביותר". גם כאשר הושגו פתרונות, מימושם בשטח הוא איטי. בכך שהתייחס רוני לפתיחת הקורסים להכשרת אחיות מעשיות. "נפתחו 3 קורסים להכשרת אחיות מעשיות בכל אחד מהם כ-36 מקומות, אבל הביקוש לכל קורס עלה על 100. אז למה לפתוח רק קורס אחד שנתי? למה לא לפתוח עוד מחזורים כדי לטפל במהירות גדולה יותר בפתרון הבעיה".  המצוקה גדולה אף יותר עם המטפלים. "יש לנו מחסור כבד גם במטפלים. ביקשנו להכשיר עובדים זרים לתפקידים אלה, ביקשנו בסך הכל 2700 תקנים. אמרנו שלא נבקש עבורם סבסוד שכר, כך שהמדינה לא תפסיד אגורה, ונענינו בשלילה. אלה שענו לנו בשלילה נענו בחיוב לבקשה להוסיף כוח אדם זר למטעי אבוקדו,  מה יותר חשוב זקנים או אבוקדו?.

ד"ר אהרון כהן, ראש האגף לגריאטריה במשרד הבריאות התייחס לכניסתה של הפרוגרמה בעוד כשנה ולמצוקה של רבים מהמוסדות שלא יכולים לעמוד בדרישות התקן החדשות ואמר שמשרד הבריאות הקים ועדה מיוחדת במשרד שתבחן מקרים פרטניים ותאפשר החרגה במקרים מסוימים.

ח"כ אורית סטרוק מהבית היהודי שהשתתפה בפאנל, החלה סקירתה בדברים לזכרו של אורי אורבך ז"ל, שהיה השר לענייני גמלאים, ועמיתה למפלגה. ח"כ סטרוק סיפרה כי כאשר אורי אורבך קיבל את התפקיד, הוא הציע לה להיות השותפה הפרלמנטרית שלו, ושהיא מיד התחברה לתפקיד זה. סיפרה כי אורבך ז"ל תמיד אמר כי כאשר דואגים לאוכלוסייה הקשישה אנחנו דואגים לעצמנו כחברה צודקת. "הייתי שותפה לתפיסתו שבית יהודי זה בית הדואג לאלה שהזדקנו, גאה בהם, נעזר בהם, ומציב אותם על ראש שמחתו".  רבים מקהל הנוכחים העלו שאלות וביקשו מח"כ סטרוק התחייבות לקדם את נושא הזקנה בכנסת הבאה במידה ותיבחר.

גם הפאנל שעסק בדיור המוגן יצר דיון ער בקרב חברי הפאנלים ומשתתפים מקהל. אריה רוטשטיין, יו"ר ועדת דיור מוגן בא.ב.א הציג את האתגרים העומדים בפני הענף עם כניסת הרגולציה לתוקף והתייחס לניסיונות לשנות את החקיקה שוב לפני שאפילו נבחנה במציאות. החקיקה הקיימת התקבלה לאחר דיונים רבים בין אנשים המקצוע במשרדי הממשלה השונים, נציגי הענף והדיירים. לא יתכן שלפני שהיא נכנסת לתוקף ונבחנת במציאות מנסים לשנותה שוב. עיקר הדיון נסב סביב נושא הבטוחות, כאשר צבי אלדורטי, יו"ר עמותת דיירי הדיור המוגן הסביר מדוע לדעתו צריך לשנות שוב את החוק. דיון שלווה בהשתתפות פעילה ושאלות מקהל.

פרופ' שלמה מור יוסף מנכ"ל הביטוח הלאומי התייחס לאתגרי הביטוח הלאומי ואמר כי אנחנו עדיין לא מנהלים כמדינה את ההתמודדות של העלייה  בתוחלת החיים. עוני וקשישים הינו נושא שאינו מטופל באופן שוטף במדינה, ועוני וחולי הולכים יד ביד. נושא זה צריך להיות על סדר היום. אנחנו לא יכולים לעשות שום שינוי בלי חקיקה, וחקיקה קשורה לחברי הכנסת מהקואליציה, ולא בשם דרך אחרת.

פרופ' מור יוסף סיפר כי בדיקת התלות בביטוח הלאומי שהינה לא נעימה ויש בה חדירה לפרטיות, עברה שיפורים לאחר שהביטוח הלאומי בדק בדיקות תלות דומות בעולם, ונעשו שיפורים לדרוג התלות ללא מבחן. דבר שנכנס לתוקף בחודשים האחרונים. בעקבות כך, במדד התלונות, התלונות בנושא זה פחתו בצורה משמעותית.

הועידה עסקה השנה גם במגוון נושאים נוספים. חזי סימן טוב, ראש הדסק והכתב לענייני ערבים ויו"ש של ערוץ 10 סקר את תמונת מצב על יחסי חמאס והפתח כאשר בתווך ערביי ישראל. העיתונאי גדעון רייכר שעשע עם הקהל עם סיפורי רייכר. מספר מומחים מובילים הציעו סקירה מקצועית: פרופ' לכלכלה עומר מואב, הרצה על מציאות ופנטזיה בעיצוב מדיניות כלכלית בדגש על הזקנה בישראל. עו"ד ענת רוזנר, המתמחה בדיני עבודה ויחסי עבודה ערכה סקירה על דיני עבודה בבתי אבות ובדיור מוגן, ומר יוסי היימן, מנכ"ל אשל התייחס לאתגרים בפיתוח שירותים לזקנים.  פרופ' דני גימשי, ראש החטיבה לקרימינולוגיה ואכיפת החוק במסלול האקדמי במכללה למנהל הציג את העקרונות להבטחת הביטחון האישי של הדייר. מארק זרוק, מומחה לחדשנות בשירות ואסטרטגיות לשיתוף פעולה פנים ארגוני הציע רעיונות בנושא חווית לקוח בעידן החדש.

משתתפים רבים הביעו שביעות רצון מהארגון וההפקה של הועידה והאירוח באילת, שנערכת על ידי א.ב.א ללא סיוע של חברת הפקה חיצונית, ואשר שמרה על איכותה למרות הגידול המשמעותי בהיקף המשתתפים.