עדכונים אחרונים

סיור לימודי של א.ב.א 2015 אוסטריה דרום גרמניה - 17-25.6.2015

"סיור מנהלים לימודי באוסטריה וגרמניה"

40 מנהלי בתי אבות ודיור מוגן שבו בימים אלה מסיור לימודי שארגן א.ב.א באוסטריה וגרמניה, שבמסגרתו נחשפו לבתי אבות ודיור מוגן במדינות אלה.

רוני עוזרי יו"ר א.ב.א: " בתחום שלנו, חשוב להיות כל הזמן מעודכנים בנעשה בעולם, ללמוד מהצלחות ומטעויות, ובמידת האפשר ליישם את המסקנות אצלנו"

עשרות מנהלים השתתפו בסיור השנתי של א.ב.א בין בתי דיור מוגן ומוסדות סיעודיים בחו"ל, במטרה ללמוד על הדרך בה ניתן השירות בעולם, ולגבש רעיונות חדשים שימשיכו וישפרו את הטיפול בישראל. השנה, התמקד הסיור במדינות אוסטריה וגרמניה, שם ביקרו המשתתפים ב 11 בתים ומוסדות. הם ביקרו בבתים השייכים לרשתות פרטיות של בתי אבות ודיור מוגן, סיירו במוסדות גריאטריים ציבוריים וממשלתיים והכירו מקרוב, פרויקטים ייחודיים לקהילה המקומית. גרמניה ואוסטריה מתמודדות עם גידול משמעותי באוכלוסיית הקשישים, תוך גידול במספר הקשישים הבודדים הנשענים על מוסדות ובתי דיור מוגן ללא תמיכה משפחתית.  

בוינה ביקרה הקבוצה בין השאר במוסד פסיכו-סוציאלי המציע סיוע מקצועי מקיף לאנשים הסובלים מטראומות הנובעות מרדיפות ועינויים, או כאלה הנובעות מהתעללות ואסונות.  הם גם סיירו במוסד של הקהילה היהודית של וינה ובו תחנת דמנציה ואלצהיימר, אשר כלל גם גן וביתן תרפיה עם חדרי אבחון וטיפול ממוחשב באלצהיימר. במוסד היהודי מטופלים כ- 1700 אנשים ולא רק קשישים אלא גם ילדים ומתבגרים. השירותים בו ניתנים ללא תשלום וממומנים על ידי קופת החולים המקומית, כאשר אנשים שאינם מבוטחים, מקבלים גם הם סיוע מלא. שיתוף מיוחד מתקיים בו עם הקהילה היהודית, כאשר ניתן בו טיפול למהגרים היהודים הקשישים שרבים מהם סובלים מסינדרומים של עקירה או הגירה.

בגרמניה ביקרה הקבוצה גם בבתים השייכים לשתי רשתות:  AWO שהינה רשת פרטית של בתי אבות ודיור מוגן המונה 22 מרכזים, המטפלת ב-  2200 קשישים באזור בוואריה בגרמניה. הרשת מעסיקה למעלה מ– 1500 עובדים במשרה מלאה, ובנוסף להם מסייעים עוזרים ומתנדבים, שבעבורם משמעות התרומה לעזרה לקשישים רבה, כחלק מהמעורבות האזרחית שלהם. כמו כן, ביקרו המנהלים בבית השייך לרשת נוספת לדיור מוגןAugustinum Munchen – Nord, לה 23 בתים בפריסה ארצית בגרמניה, שם  סיירה הקבוצה בבית במינכן הממוקם במקום שקט, ובאותו זמן קרוב ללב התוסס של מרכז העיר.   

הקבוצה סיירה גם במוסדות שהם מלכ"רים. כך לדוגמא ביקרה הקבוצה בבית האבות שנבנה בזכות תרומה של שאול אייזנברג, שגם נושא את שמו, "Saul Eisenberg Seniorenheim", שהיום מופעל על-ידי שירותי הרווחה, ובית האבות בשם "Seniorenwohnen der Wiener"  המוקף בפארק ענק בגודל של 17,000 מ"ר.

 בין הדברים המיוחדים בבתים שלהם נחשפו המנהלים היה בית אבות בעיר קיצבהיל בגרמניה, המשלב פעילות לקשישים, לאנשים עם מוגבלות שכלית ולילדים.

 "בתחום שלנו, חשוב להיות כל הזמן מעודכנים בנעשה בעולם, ללמוד מהצלחות ומטעויות, ובמידת האפשר ליישם את המסקנות אצלנו", אומר רוני עוזרי יו"ר א.ב.א. "בסיור הלימודי נחשפנו למידע רב בנעשה בקרב הקולוגות שלנו בגרמניה ובאוסטריה, וכל אחד מאתנו יינסה לראות כיצד למנף מידע חשוב זה בעשייה היומיומית שלו".