עדכונים אחרונים

    

א.ב.א וח"כ איציק שמולי, יו"ר שדולת הגמלאים בכנסת יזמו מפגש חירום בכנסת בנושא האשפוז הסיעודי

במפגש השתתפו ח"כים מכל הקשת הפוליטית, נציג משרד הבריאות ואנשי מקצוע, מנהלים ועובדים. המפגש סוקר ב- ynet.

"חוק לחוד ומציאות לחוד", כך פתח ח"כ איציק שמולי, את המפגש. רוני עוזרי, יו"ר א.ב.א אמר את משרד הבריאות לא מעניין כלום. אנחנו לא ישנים מרוב דאגה, והתשובה שלהם היא נחשוב ונראה, הם לא מנסים לעזור?

משרד הבריאות מצוי בניגוד עניינים חמור שפוגע בקשישים הסיעודיים. מצד אחד הוא הקובע את התעריף ליום אשפוז ומנגד ב- 70% מן המקרים, המשרד הוא צרכן השירותים הסיעודיים", כך תיאר ח"כ איציק שמולי בכנס חירום על משבר האשפוז הסיעודי את שורש הבעיה שהובילה לקריסת בתי האבות והמחסור החמור בכח אדם.

משרד הבריאות ממשיך ומעצים את העוול וקובע תעריף שלא מכסה את ההוצאות הנדרשות לבתי האבות על מנת לאפשר את הטיפול שהוא קבע שנכון לתת לדיירים. "במרכז החדש שאמור להתחיל בשנת 2017 התעריף נמוך ב-70.34 שקלים ליום מהעלות בפועל למיטה ליום, על פי הערכת הכלכלנים. מדובר בפער של כ-1 מיליון שקלים ליום עבור כ-15 אלף מטופלים באשפוז הסיעודי הציבורי או כ-350 מיליון שקלים בשנה. " בישראל יש היום כ-22 אלף מיטות סיעודיות, האוכלוסייה הזאת שאנחנו מדברים עלייה זו האוכלוסייה במצב הקשה ביותר, המכרז הזה גרוע יותר מקודמו, שגם נפסל על ידי בית המשפט, יש התעללות אמיתית בבתים הסיעודיים" מסביר רוני עוזרי יו"ר א.ב.א. "אנחנו יודעים על מוסדות ציבוריים רבים שנסגרו בגלל מחסור בתקציבים. עובדים פוטרו ונאלצו למצוא מקומות עבודה מרוחקים". מוסיף רוני.

דוד בעז, לשעבר הממונה על התקציבים במשרד האוצר הוסיף יד ימין שקובעת את התעריפים במשרד הבריאות  לא מתואמת עם יד שמאל שקובעת את הדרישות. משרד הבריאות כבר הודה שהוא לא יודע מתמצא טוב בתחום זה ולכן החליט להפריט את השירות ולהישען על גורמי מקצוע חיצוניים שיספקו את השירות, אז איך המשרד קובע לבד את הכל מבלי להתייעץ ולשמוע את השותפים שלו?

בעקבות עליה בתוחלת החיים בכל העולם המערבי, ובתקופה של רפואה מתפתחת המצליחה להאריך את חיי החולים הסיעודיים, ישראל, כמו כל המדינות המפותחות מתמודדות כיום עם מחסור חמור במטפלים בבתי אבות. הבעיה מחריפה נוכח המדיניות של הממשלה להימנע מלהרחיב את מספר ההיתרים עבור עובדים זרים ולנוכח הקושי בגיוס כוח אדם מקומי למחלקות הסיעודיות. מצוקת כח אדם היא חלק מהותי במשבר הנוכחי בטיפול במוסדות הסיעוד. דובר בחסר של כ-6000 עובדים סיעודיים, מחסור שיגדל בכל שנה ב 880 איש. בשנים האחרונות ניסו באגוד למצוא פתרון במסגרת שוק העבודה המקומי, אך לשווא. ניסיונות האגוד לגייס עובדים מהאוכלוסייה המקומית לא צלחו. גם שיתוף פעולה עם משרדי הממשלה, יצירת תכניות העסקה ייחודיות בלשכות התעסוקה, פנייה למגזרים שבהם קיים שיעור אבטלה גבוה, הצעת הסעות והטבות והכרה בתחום כעבודה מועדפת, העלו חרס.

בעבר, משרות אלה אוישו בישראל בידי עולים חדשים, אולם גלי העלייה הגדולים הסתיימו, העולים התבגרו או רכשו מקצועות אחרים, וכיום קשה מאד למצוא עובדים בתחום זה. א.ב.א ניסו ככל יכולתם למשוך כוח אדם מתאים לתפקיד, על ידי תשלום שכר אף גבוה יותר מהמקובל בענף, אך למרות זאת, לא הצליחו ליצור מענה מספק למחסור במטפלים. על כן הפתרון שעומד כרגע על הפרק הוא הדרישה לייבא כוח אדם זר ולהכשיר אותו, בדיוק כפי שנעשה בחקלאות, בבניה ובהייטק.

"חשוב לזכור שבתי האבות הם הזרוע התפעולית שבאמצעותה מממשת המדינה את האחריות שיש לה לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי על האשפוז הסיעודי של האנשים, אדם שזקוק לאשפוז סיעודי מדינת ישראל לא אומרת לו תסתדר לבד, יש לה אחריות על המצב", אומר שמולי.

ד?ר יוסף דוידוביץ? מנהל רפואי של נווה עמית ברחובות: ?במחלקה סיעודית יש אחות אחת ושני מטפלים במשמרת. איך הם יכולים בזמן סביר לרחוץ, להלביש ולהאכיל 30 מטופלים. לי יש מזל כי יש אצלי גם מחלקות בית חולים, אז אני נעזר בכוח אדם נוסף, אבל יש מוסדות סיעודיים שמצליחים לסיים את ההאכלה של ארוחת הבוקר רק ב 10:30, וב 12 מתחילים כבר עם האכלה של ארוחת צהרים?.

בילהה אילסר, מנהלת סיעוד נווה הורים בירושלים הציגה את המלכוד הקשה של העובדים המסורים בבתי האבות "אני רוצה לתת חמלה למטופלים, אבל איך אני יכולה לתת את זה כאשר אנחנו נופלים מהרגליים. אני עוסקת רק בכיבוי שריפות, אף אחד לא רוצה לבוא לעבוד במוסדות הגריאטריים".

אל דבריה הצטרפה גם ח"כ טלי פלוסקוב, שסיפרה שכשהיא עלתה לארץ היא עבדה שבועיים בבית אבות סיעודי, ועזבה בגלל הקושי. העלייה הגדולה של שעות התשעים היא זאת שהחזיקה את הענף הזה, אבל זה גם נגמר. הם יצאו לפנסיה. והיום אף אחד לא מוכן לעבוד בתחום".

ד"ר פנחס ברקמן, סגן ראש גריאטריה במשרד הבריאות, היה הנציג היחיד מטעם משרד הבריאות שהשתתף בדיון. הוא הכחיש כי קיים נתק בין המשרד לבין האגוד, וטען כי במכרז זה התקיימה שקיפות. בנושא משבר כוח האדם הודה ד?ר ברקמן שאכן קיים מחסור בכוח אדם ושצריך להביא עוד תקציב כדי לתת תמריצים לעובדים להגיע לענף. אולם, הוא סירב להצעות של הח?כים ואנשי המקצוע לאשר באופן מיידי הבאה של עובדים זרים לענף, וטען שיש למצות אופציות נוספות. בתגובה קראו המשתתפים כי כל האופציות כבר מוצו.

חבר הכסת איציק שמולי סיכם את הדיון בקריאה לבתי אבות לצאת לשביתה ולהפסיק לעבוד במצב שבו הם כמעט טובעים, והודיע שהח"כים ייצאו בנושא זה למאבק ציבורי.

רוני עוזרי, יו"ר אבא: " את משרד הבריאות לא מעניין כלום, לא מנסים לעזור. הם לא מבינים. אנחנו לא ישנים מרוב דאגה איך לטפל בקשישים ומשרד הבריאות עונה לנו נחשוב ונראה, ולא עושה שום דבר. ולצאת בשביתה זה לגמרי לא ראלי בעולם שלנו."